San Jose: favorit na Stanley Cup, nebo tým za zenitem?

23. 12. 2017, 15:00 » Analýzy - Autor: Šimon Rogner

NHLportal.cz
(zdroj: NHLportal.cz)
Hranice mezi favoritem na Stanley Cupem a týmem, jenž už zdobí jen sláva minulosti, může být často velmi tenká a nejeden klub se na ní v v posledních sezónách pohyboval. Los Angeles, Chicago, Washington, Boston či Montreal. To jsou mužstva, u kterých se mluvilo, či mluví o tom, že můžou kdykoliv promluvit do boje o Stanley Cup, ale na druhou stranu jim stačí málo, aby měla problém dostat se do play off. Nyní stojí před touto otázkou také předloňští finalisté San Jose Sharks. Tak jak bude znít verdikt v tomto případu?

Odpovědět na tuto otázku není vůbec jednoduché, a to ani, pokud bychom se rozhodovali čistě pocitově, či za pomoci statistik. Protože však citové rozhodování bývá velmi často nepřesné, použijeme opět číselných údajů, které dokáží alespoň indikovat týmový potenciál.

Marc-Edouard Vlasic
MARC-EDOUARD VLASIC SJS
Obránce
Základní část 2017/18
GP: 32 | G: 3 | A: 6 | Body: 9
Střely: 67 | +/-: 6
Pojďme začít tím pozitivním - tím, v čem Sharks vynikají. Podle statistik to je jednoznačně defenziva, která patří v rámci celé ligy k těm nejlepším. Dokazuje to hned několik údajů, na které se nyní podíváme podrobněji. V počtu inkasovaných střeleckých pokusů (Corsi Against) je San Jose s hodnotou 1430 druhé nejlepší, stejná pozice jim náleží také v počtu inkasovaných střel (741), zatímco v počtu obdržených šancích ke skórování (721 - 12. místo) a vysoce nebezpečných šancí ke skórování (299 - 21. příčka; všechny předchozí statistiky vycházejí pouze ze hry 5 na 5) už si klub pohoršuje. Reputaci si pak vylepšuje v průměrném počtu inkasovaných střel za zápas (29.9), kde svěřencům Petera DeBoera patří čtvrté místo, v počtu průměrně inkasovaných branek za utkání (2.52 - třetí místo) a v procentuální úspěšnosti oslabení - 86.2 % a druhé místo.

Martin Jones
MARTIN JONES SJS
Brankář
Základní část 2017/18
Statistiky: 11-8-3
GAA: 2.62 | SV: 91.19%
V brankovišti úřaduje Martin Jones, jenž ale zatím ke své kariérní sezóně nemíří. Ve 23 utkáních průměrně inkasuje 2.62 gólů a zatím chytil 91.2 % střel, kterým čelil. Mezi brankáři, kteří odchytali v letošní sezóně 900 a více minut, mu v úspěšnosti zákroků náleží 17. místo, zatímco mezi stejným výběrem gólmanů obsazuje v počtu průměrně inkasovaných gólů 13. pozici. Jonesovi je ovšem stále 27 a lze očekávat, že se zlepší. V letošním ročníku mu navíc kryje záda o rok starší Aaron Dell, jenž ho svými statistikami, byť v méně utkáních a proti snazším soupeřům, předhání - 1.94 GAA a 93.5 % jsou toho důkazem. Celkově se oba gólmani podílejí na mírně podprůměrné 92.04% úspěšnosti zákroků při hře 5 na 5.

Logan Couture
LOGAN COUTURE SJS
Centr
Základní část 2017/18
GP: 31 | G: 15 | A: 11 | Body: 26
Střely: 78 | +/-: 4
Kde však kalifornský klub výrazně zaostává, je fáze útočná. Nejproduktivnějším hráčem týmu je s 26 body Logan Couture (s 15 zásahy také nejlepší střelec), jenž se ale v rámci celé ligy nachází až na 57. místě! Týmové statistiky ovšem nevypadají příliš lépe - Corsi For (1620, 11. místo), počet vysoce nebezpečných šancí ke skórování (294, 13. místo; obě dvě statistiky při hře 5 na 5), průměrný počet vyslaných střel za zápas (32.6, 11. místo) a procentuální úspěšnost v přesilovkách (22.2 %, 8. místo) sice vypadají docela solidně, ale počet střel při hře 5 na 5 (814, 19. pozice), šancí ke skórování při stejné herní situaci (747, 20. místo) a především průměrný počet vstřelených gólů za zápas (2.79, 21. místo) indikují, že v tomto ohledu je co zlepšovat. Na druhou stranu je pravda, že Sharks chybí štěstí - 6.14% úspěšnost při hře 5 na 5 je řadí na mizernou 29. pozici, a i kdyby vyrovnali loňský poslední tým v této statistice - Los Angeles (6.26 %), pořád by na tom byli lépe.

Co nám z toho všeho plyne? Defenzivu mají Sharks nadprůměrnou, brankáře průměrnémírně nadprůměrné a útok podprůměrný. Dá se s takovými závěry pomýšlet na boj o Stanley Cup? Před pár lety, za doby kralování LA, patrně ještě ano, ale vzhledem k tomu, že v NHL se začíná čím dál tím více prosazovat útok a potřeba jeho kvality, nyní už velmi pravděpodobně ne. Říkáte si, že je to spíše pocit? Dobře, tak pojďme zpět ke statistikám.

Jako vzorek pro srovnání nám poslouží poslední čtyři vítězové Stanley Cupu. Chronologicky začínáme u Los Angeles a jejich triumfu v roce 2014. Kings tehdy patřili mezi hlavní zastánce defenzivního stylu Darryla Suttera, který je vynesl až na vrchol, a nejinak tomu bylo ve vzpomínaném roce. S průměrem 2.05 inkasovaných branek na zápas jim stačila i slabší ofenziva (2.41). Od té doby se ale začíná prosazovat ofenzivní, rychlý hokej, což se ukazuje už další rok při triumfu Chicaga (2.68 GF, 2.27 GA) a potvrzuje v posledních dvou letech, kdy Pittsburgh nejprve průměrně střílel 2.94 gólů za utkání a pouštěl jich 2.43, aby v loňském ročníku zapsal hodnoty 3.39 a 2.79. Jinými slovy, prim hraje ofenziva, u které se spoléhá na to, že vynahradí i případné nedostatky obranných řad. Jenom dodáme, že všechny tyto statistiky se váží k základní části sezóny, ve které dané týmy získaly Stanley Cup.

Průměrně nám vyjde, že největší šanci získat Pohár, tedy pokud by jedinými faktory byly počty vstřelených a inkasovaných branek u posledních čtyřech vítězných týmů, mají mužstva s průměrem 2.855 u vstřelených branek a 2.385 u těch inkasovaných. Pokud budeme ještě radikálnější a stáhneme filtr na poslední tři ročníky, vyjdou nám hodnoty 2.953 a 2.497. Budeme-li brát v potaz i rozdíly obou dvou průměrů, činilo by to při zvážení obou dvou filtrů 0.47, respektive 0.501. Dá se ale pozorovat, že tento rozdíl se s každým rokem zvětšuje (0.36, 0.41, 0.51 a 0.6).

A jak jsou na tom Sharks? Jejich průměr 2.79 vstřelených gólů na utkání na první pohled vypadá docela blízko našim oběma průměrům (2.855 a 2.953), ale musíme si uvědomit, že čísla s každým ročníkem stoupají a že už nyní je v lize 11 týmů, které střílí za zápas v průměru tři a více branek, nemluvě o letošním trendu výrazné progrese počtu gólů. U defenzivy to ale je pro San Jose dobrá zpráva, protože 2.52 se sice od prvního průměru za poslední čtyři roky (tedy včetně LA) - 2.385 - liší více, ale od druhého průměru, více odpovídajícího zhoršení defenziv - 2.497, ho dělí už jenom necelé tři setiny. Opět by se ale slušelo poznamenat, že letošní ročník zažité standardy opět o něco překopal, a v lize jsou momentálně pouhé dva týmy, které odvádějí směrem dozadu lepší práci než Žraloci.

Doufáme, že jsme většinu z vás přesvědčili o našem tvrzení z šestého odstavce. Znovu je však klíčové vědět, že forma týmů se v NHL může měnit jako počasí v Británii a že stále vycházíme z poměrně krátkodobých faktorů (většina mužstev má za sebou 34 utkání). Svoji váhu ovšem určitě mají a uvědomit by si to měl i management San Jose, který má stále čas svoje slabiny vyřešit.

Zatímco v brankovišti se dá předpokládat stabilizace a vylepšení situace a defenziva vedená Brentem Burnsem, Paulem Martinem, Marcem-Edouardem Vlasicem a Justinem Braunem patří mezi nadprůměrné, ofenzivní řady by potřebovaly posílit. Na trhu s volnými hráči se pohybuje řada zajímavých jmen a hokejisté jako Evander Kane, James van Riemsdyk, Patrick Maroon či Wayne Simmonds by podprůměrnému útoku, v němž však stále figurují hráči jako Couture, Joe Thornton či Joe Pavelski, dodali šťávu potřebnou k boji o nejvyšší příčky.

Jaký bychom z toho všeho měli vyvozovat závěr? Přestože se v poslední době více prosazuje ofenziva, patří kvalitní defenziva i brankáři mezi základní pilíře jakéhokoliv kandidáta na Stanley Cup. Vyhrávat bez gólů se ovšem nedá. Pokud ale Sharks zapracují na zdokonalení i v otázce útoku, neexistuje žádný důvod proč nehovořit o San Jose jako o jednom z favoritů na celkový triumf.